Publiczna Szkoła Podstawowa w Biskupicach

Biskupice 22
    Tel: (77) 414-68-05

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 13-14 czerwca 2019r. wyruszyliśmy autokarem  na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. W wycieczce brało udział 46 uczniów z klas IV – VIII. Wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Zegarów z drugą co do wielkości kolekcją zbiorów zegarów  i przyrządów astronomicznych w Jędrzejewie. Kolejnym punktem był Królewski Zamek (ruiny) w Chęcinach, którego mieszkanką była Królowa Bona, a w lochach więziono jeńców wziętych do niewoli pod Grunwaldem oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi. Na Święty Krzyż – benedyktyński klasztor o prawie 1000-letniej historii weszliśmy Drogą Królewską (ok.3,5km). Muzeum Minerałów i Skamieniałości było ostatnim punktem zwiedzania w pierwszym dniu wycieczki. Następnego dnia, udaliśmy się na spacer po Kielcach, gdzie spróbowaliśmy pysznych lodów z kawiarni „Bosko” oraz do Muzeum Zabawek, gdzie podziwialiśmy ogromną kolekcję zabawek zarówno historycznych, jak  i współczesnych.  Odpoczęliśmy w Bartkowie, gdzie znajduje się Dąb Bartek, który osiągnął wiek 1200 lat i jest chroniony jako pomnik przyrody. Kolejnym etapem było zwiedzanie dworku Henryka Sienkiewicza         w Oblęgorku. Dowiedzieliśmy się jak mieszkał Henryk Sienkiewicz, gdzie była kuchnia, pokoje dla dzieci, gdzie jadano, jakie zwyczaje mieli domownicy. Wejście do jednej z najpiękniejszych polskich jaskiń – jaskini Raj również nas oczarowało. Ostatnim punktem wycieczki była Jasna Góra w Częstochowie, gdzie mogliśmy się pomodlić w intencjach  naszych bliskich.  Zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy  i z piosenką na ustach wróciliśmy do domu.